Od hali przemysłowej do naszych domów. Zalety posadzek z żywicy

W sposobach wykańczania podłóg w mieszkaniach i domach co raz wyraźniej zaznacza swoją obecność nowy trend. Żywica epoksydowa, która zazwyczaj była wykorzystywana w obiektach produkcyjnych (halach przemysłowych, biurowych, garażach i innych tego typu lokacjach), zaczęła być wykorzystywana także i w domach prywatnych. Skąd wzięła się ta nowa moda, jakie niesie ze sobą korzyści i czy zostanie z nami na dłużej? Sprawdźmy dokładnie tę żywiczną zagadkę, która panuje teraz w branży posadzek.

Czym jest żywica epoksydowa i jakie są jej właściwości?

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli wyjaśnienia tego, czym tak naprawdę jest żywica epoksydowa. To jedno- lub też dwuskładnikowa żywica syntetyczna, tworząca nietopliwe i nierozpuszczalne tworzywa sztuczne. Zawiera się w niej zazwyczaj polifenole oraz epichlorohydrynę lub oligomery. Stosowana jest jako lepiszcze laminatów konstrukcyjnych, można nią zalewać elektryczne elementy, kleić metale i budować. No ale przede wszystkim także i wykonywać posadzki żywiczne. Jeszcze niedawno było to wykorzystywane tylko w garażach, magazynach, pomieszczeniach gospodarczych czy też halach produkcyjnych. Nagle jednak ktoś wpadł na pomysł, żeby żywicę epoksydową wykorzystać też u siebie w domu… Dlaczego?

W sferach przemysłowych posadzka z tego materiału sprawdza się z kilku powodów. Zapobiega ona poślizgowi i odznacza się antyelektrostatycznością. Co to oznacza? Otóż nie przyciąga kurzu, sierści zwierzęcej oraz pyłków. Łatwo jest więc sobie wyobrazić, że w garażu czy też magazynie może okazać się zbawienna. Ale to nie wszystko! Posadzka z żywicy epoksydowej jest też bardzo odporna na ciecze, a w tym kwasy i inwazyjne środki czyszczące. Poza tym dzięki bezspoinowej konstrukcji nie trzeba martwić się o przenikanie wilgoci. Łatwo jest więc utrzymać ją w porządku. Z pewnością przydałoby się coś takiego i na naszej podłodze, ale to nie do końca są jeszcze powody, dla których te posadzki zaczęły być wykorzystywane w domach.

Dlaczego podbija nasze domostwa?

Przede wszystkim posadzki te są trwałe i – o dziwo – bardzo estetyczne. Mogą być błyszczące, wielokolorowe i z wybranymi przez nas wzorami. Wyobraźnia jest tutaj (prawie) jedynym limitem. Dodatkowo podłogę można też wzbogacić piaskiem lub żwirem, co doda trochę kolorytu i życie naszej podłodze. Funkcjonalność w połączeniu ze stylistycznymi możliwościami, jakie kreuje właśnie tego typu nawierzchnia, sprawia, że żywica epoksydowa coraz częściej może być wypatrzona w kuchni, łazience czy też salonie.

Obok antypoślizgowości, która często może uratować nam życie lub przynajmniej talerze, istnieje jeszcze antyelektrostatyczność. To bardzo cenna cecha tej posadzki dla… alergików! Fakt, że na naszej podłodze nie osadzają się pyłki, kurze czy też sierść sprawia, że osoby z uczuleniem na tego typu rzeczy nie muszą już więcej martwić się czyszczeniem nawierzchni. Nic więc dziwnego, że w posadzkarstwie coraz częściej stawia się na to tworzywo.